ekoryniec s.c. Marzena, Dariusz Ryniec, tel. 54 235 10 20, tel.kom +48 501 428 128

lider w instalacji pomp ciepła facebook

Rekuperacja › Gruntowy wymiennik ciepła - jak to działa?

Według pomiarów przeprowadzonych w styczniu 2004 w budynku mieszkalnym wyposażonym w GWC oraz centralę MISTRAL 400 DUO temperatura powietrza nawiewanego do pomieszczeń wahała się w przedziale od 12 do 15 stopni przy temperaturze zewnętrznej -15o C. Pomiar wykonany został w odległości 3 cm od wylotu anemostatu nawiewnego w poszczególnych pomieszczeniach budynku. Temperatura w budynku wynosiła 17o C.
 
Latem zmierzona wartość schłodzenia powietrza wynosiła niemal dziesięć stopni: przy temperaturze zewnętrznej rzędu 28-29o C temperatura powietrza nawiewanego do domu wynosiła 18-19o C!!! (zdjęcia na sąsiedniej stronie - umiejscowienie termometru oraz dodatkowego czujnika oraz różnica pomiędzy temperaturą zewnętrzną a temperaturą powietrza nawiewanego do wnętrza domu). Jest to jednak wartość maksymalna związana z długością wymiennika - ok. 50m. Zazwyczaj schłodzenie powietrza latem w wymienniku o długości 35-40m wynosi zazwyczaj od 4 do 6 stopni.
 
Należy pamiętać, że przy temperaturze na zewnątrz sięgającej +32 stopni obniżenie jej do np. 23-25 stopni jest porównywalne z działaniem klimatyzatora o mocy kilku kilowatów!

Prezentujemy w skrócie jak działa gruntowy wymiennik ciepła.

Rekuperator aby nie dogrzewał powietrza wchodzącego musi być wyposażony we wkład letni lub inna formę by-passu.

Rekuperator dzięki GWC nie zamarza i nie wymaga nagrzewnicy, wzrasta też realna temperatura powietrza nawiewanego do domu.

GWC nie spowoduje więc zmian w temperaturze powietrza wchodzącego lub spowoduje jego ochłodzenie. Dlatego w okresach przejściowych wskazane jest korzystanie z czerpni ściennej.