ekoryniec s.c. Marzena, Dariusz Ryniec, tel. 54 235 10 20, tel.kom +48 501 428 128

lider w instalacji pomp ciepła facebook

Ogrzewanie podłogowe › Ogrzewanie podłogowe - co to jest?

Zastosowanie instalacji ogrzewania podłogowego niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na uzyskanie optymalnego dla człowieka pionowego rozkładu temperatury w pomieszczeniu. Ciepło jest odczuwane w najbardziej komfortowy sposób. Człowiek czuje się najlepiej, gdy ma ciepłe nogi i chłodne powietrze do oddychania.
 
Założeniem systemu ogrzewania podłogowego jest, by podłoga była tylko o kilka stopni cieplejsza od powietrza. Dzięki temu nie występuje tu zjawisko unoszenia kurzu a ciepło utrzymuje się w strefie przebywania użytkowników. Sprawia to, że system ogrzewania podłogowego jest niezwykle przyjazny dla osób cierpiących na alergie i astmę. 
 
Istotną zaletą tej metody ogrzewania jest równomierne oddawanie ciepła, całą powierzchnią podłogi. Ma to szczególne znaczenie w pomieszczeniach o dużej powierzchni. „Ciepła podłoga” podnosi na tyle komfort, że można obniżyć temperaturę powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu a przez to obniżyć również koszty eksploatacji. Niska temperatura pracy instalacji, zazwyczaj wynosząca 30-38oC, pozwala z powodzeniem zasilać podłogówkę ciepłem uzyskanym z pompy ciepła. Poprzez precyzyjną regulację ilości wytwarzanego ciepła uzyskujemy energooszczędny sposób ogrzewania pomieszczeń, niezwykle efektywny dla każdego rodzaju pokrycia podłogowego: terakota, dywan a nawet drewno. Podłoga kamienna lub ceramiczna, która przy ogrzewaniu tradycyjnym wydaje się zimna i nieprzyjemna, zastosowana przy ogrzewaniu podłogowym, sprawia wrażenie miłego ciepła pod stopami.
 
Przy dobrze wykonanej instalacji ogrzewania podłogowego temperatura posadzki powinna wynosić 24 - 26oC i przy dotknięciu ręką czujemy, że jest ona jedynie letnia. Właściwie wykonane ogrzewanie podłogowe nie tylko zapewnia odpowiednią temperaturę, ale powoduje też zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet do 30%. Warunkiem uzyskania prawdziwego komfortu jest prawidłowy projekt i właściwy montaż instalacji. Ilość ciepła oddawanego przez podłogę zależy od temperatury zasilania, średnicy rur oraz sposobu ich ułożenia. Spotyka się również złe opinie o ogrzewaniu podłogowym. W większości takich przypadków są one spowodowane wykonaniem instalacji niezgodnie z projektem lub po prostu jego brakiem.
 
Pod żadnym pozorem nie należy rozpoczynać takiej realizacji bez poprawnie wykonanej dokumentacji projektowej.