Według pomiarów przeprowadzonych w styczniu w budynku mieszkalnym wyposażonym w GWC oraz centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła temperatura powietrza nawiewanego do pomieszczeń wahała się w przedziale od 12 do 15 stopni przy temperaturze zewnętrznej -15o C. Pomiar wykonany został w odległości 3 cm od wylotu anemostatu nawiewnego w poszczególnych pomieszczeniach budynku. Temperatura w budynku wynosiła 17o C.
Latem zmierzona wartość schłodzenia powietrza wynosiła niemal dziesięć stopni: przy temperaturze zewnętrznej rzędu 28-29o C temperatura powietrza nawiewanego do domu wynosiła 18-19o C!!! Jest to jednak wartość maksymalna związana z długością wymiennika – ok. 50m. Zazwyczaj schłodzenie powietrza latem w wymienniku o długości 35-40m wynosi zazwyczaj od 4 do 6 stopni.
Należy pamiętać, że przy temperaturze na zewnątrz sięgającej +32 stopni obniżenie jej do np. 23-25 stopni jest porównywalne z działaniem klimatyzatora o mocy kilku kilowatów!

Prezentujemy w skrócie jak działa gruntowy wymiennik ciepła.

Skontaktuj się z nami


  Rekuperator aby nie dogrzewał powietrza wchodzącego musi być wyposażony we wkład letni lub inna formę by-passu.

  Rekuperator dzięki GWC nie zamarza i nie wymaga nagrzewnicy, wzrasta też realna temperatura powietrza nawiewanego do domu.

  GWC nie spowoduje więc zmian w temperaturze powietrza wchodzącego lub spowoduje jego ochłodzenie. Dlatego w okresach przejściowych wskazane jest korzystanie z czerpni ściennej.

  Antybakteryjny gruntowy wymiennik ciepła

  W naszej ofercie znajduje się już unikatowy produkt opracowany przez niemiecką firmę REHAU przeznaczony dla niewielkich obiektów wyposażonych w wentylację mechaniczną: jest to gruntowy wymiennik AWADUKT THERMO o działaniu antybakteryjnym. Rekuperator dzięki GWC nie zamarza i nie wymaga nagrzewnicy, wzrasta też realna temperatura powietrza nawiewanego do domu.

   

  W połączeniu z systemem wentylacyjnym opartym na centralach wentylacyjnych wyposażonych w rekuperator jest to idealne rozwiązanie zapewniające optymalny komfort klimatyczny pomieszczeń dzięki schłodzeniu powietrza latem oraz wstępnym ogrzaniu zimą.

  Polecamy także rekuperatory ASPOL

  Dzięki specjalnej warstwie antybakteryjnej wewnątrz rury wymiennika powietrze wtłaczane do domu jest niemal idealnie czyste. Czerpnie powietrza REHAU wyposażone są w dodatkowe siatki i filtry zatrzymujące większość zanieczyszczeń. Rozwiązanie to zalecane jest szczególnie w wypadku dużej podatności domowników na alergie.

   

  System pełnościennych rurociągów REHAU wykonanych z polipropylenu (PP) o zwiększonej przewodności cieplnej gwarantuje doskonałą wymianę ciepła pomiędzy zasysanym powietrzem a otaczającą wymiennik ziemią. Właściwości takich nie posiadają standardowe rury kanalizacyjne wykonane ze spienionego PVC czy rury dwuścienne strukturalne, które posiadają wręcz właściwości izolacyjne, dyskwalifikujące ich zastosowanie jako wymienników ciepła.

   

  Wewnętrzna warstwa antybakteryjna rur REHAU wykonana jest z materiałów stosowanych w medycynie oraz dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Wykonuje się ją poprzez dodanie do polimeru bazowego wspomnianych dodatków. Warstwa antybakteryjna doskonale likwiduje m.inn. niebezpieczne bakterie coli czy staphylococus aureus

   

  Nawet przy osiadaniu gruntu, w którym ułożony jest wymiennik w rurociągach AWADUKT THERMO, nie tworzą się tzw. 'syfony zastoiskowe’ – odkształcenia rur powodujące gromadzenie się skroplin (zastoisk kondensatu), a w efekcie powstanie nieprzyjemnego ziemistego zapachu. Zastoiska takie bywają także wylęgarniami niebezpiecznych drobnoustrojów. Sztywność rur REHAU praktycznie likwiduje tego typu ryzyko.

  Zobacz także centralny odkurzacz

  Czy wiesz że: Już dziewięciometrowy odcinek rury antybakteryjnej Awadukt Thermo umiejscowiony jako początkowy odcinek dłuższego wymiennika rurowego znacznie ograniczy ryzyko powstania nieprzyjemnego zapachu stęchlizny wewnątrz wymiennika?

   

  Jeśli chcesz dowiedzieć się:

  • jakiej długości wymiennik ciepła będzie optymalny dla Twojego domu
  • ile energii zaoszczędzisz rocznie dzięki zastosowaniu GWC
  • jaka będzie temperatura powietrza nawiewanego do Twego domu latem

  Skontaktuj się z nami.

  Krótko o nas

  Ekoryniec to firma z wieloletnim doświadczeniem w branży energii odnawialnej. Nasze usługi świadczymy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Oferujemy kompleksowe instalacje proekologiczne dla Twojego domu. Wykonujemy pompy ciepła, instalacje wodne, fotowoltaiczne, czy oczyszczalnie ścieków. Z naszą pomocą będziesz żył w zgodzie z naturą!